Yeni İmalat Teknolojileri Açısından Doğal Elyaf Termoplastik Kompozitler: Bir Derleme [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2020; 26(1): 30-36 | DOI: 10.5505/pajes.2019.04864  

Yeni İmalat Teknolojileri Açısından Doğal Elyaf Termoplastik Kompozitler: Bir Derleme

Anil Akdoğan, Ali Serdar Vanlı
Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, İstanbul

Bu çalışma, estetik ve düşük bakım özelliklerine sahip birçok uygulamada araştırmacıların ve pazarın dikkatini çeken Doğal Elyaf Termoplastik Kompozitleri (NFTC) araştırmaktadır. Katkı kullanımı, NFTC üretimi açısından giderek artış gösteren, güçlü performans gereksinimlerini karşıladığı için de yeni pazarlara giriş imkanı sağlayan, uzun ömürlü ve kullanıcı beklentilerini tatmin eden bir uygulamadır. Bu çalışmada, polimer kompozitlerin biyo-bazlı katkıları dahil olmak üzere doğal kaynaklardan elde edilen polimer karışımlar tanıtılmıştır. İlaveten, kompozit üretkenliğini arttırmak için favori katkı maddeleri ve literatürdeki en etkili peletleme işlemleri analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda, yaygın olarak kullanılan NFTC üretim teknolojileri tartışılmıştır. Çeşitli imalat zorluklarının üstesinden gelen ve yüksek işlem performansları sağlayan bir imalat için özel olarak tasarlanmış karıştırıcı bir extruder tanıtılmıştır. Deneysel bir uygulama sonunda ulaşılan üretim kapasitesi paylaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Polimer kompozitler, Doğal Elyaf Termoplastik Kompozitler, İmalat Teknolojileri, Verimlilik.


Natural Fiber Thermoplastic Composites in Terms of New Production Technologies: A Review

Anil Akdoğan, Ali Serdar Vanlı
Yildiz Technical University, Mechanical Engineering Department, Istanbul

This paper investigates Natural Fiber Thermoplastic Composites (NFTC) which take attention of the researchers and the market having aesthetic and low maintenance properties in many applications. Additive usage is an increasing application for NFTC production to get into the novel markets satisfying strong performance requirements and life stability interests of users. In this article, polymer blends from natural resources including bio-based additives for polymer composites were introduced. Afterwards, favorite additive types and most effective pelletizing processes in literature were analyzed to improve composite productivity. At the end of the paper, the common NFTC production technologies are discussed. A specially designed compounding extruder which is designed to overcome production difficulties and supply high processing performances is introduced. At the end of conducted experiment, the obtained production output rate is presented.

Keywords: Polymer composites, Natural Fiber Thermoplastic Composites, Manufacturing Technologies, Productivity.


Anil Akdoğan, Ali Serdar Vanlı. Natural Fiber Thermoplastic Composites in Terms of New Production Technologies: A Review. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2020; 26(1): 30-36

Sorumlu Yazar: Anil Akdoğan, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale