IEEE 802.11 kablosuz LAN kullanarak PROFIBUS segmentlerin genişletilmesi [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2017; 23(5): 573-580 | DOI: 10.5505/pajes.2016.15579  

IEEE 802.11 kablosuz LAN kullanarak PROFIBUS segmentlerin genişletilmesi

Cüneyt Bayılmış, İbrahim Özçelik
Sakarya Üniversitesi, Bilgisayar Ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Sakarya, Türkiye

PROFIBUS uluslararası standartlar ile tanımlanmış endüstriyel süreç kontrol uygulamalarında yaygın kullanıma sahip bir saha veri yoludur. Diğer saha veri yolu sistemleri gibi PROFIBUS sistemlerin de bağımsız saha veri yolu segmentlerini genişletmek ve diğer ağlar ile haberleşmek olmak üzere iki temel gereksinimi vardır. Bu gereksinimleri karşılamak için en iyi çözüm yüksek veri iletim hızları, maliyet ve hareketlilik gibi avantajları ile kablosuz ağ teknolojilerinden yararlanmaktır. Bu araştırma çalışmasında PROFIBUS segmentleri IEEE 802.11g WLAN aracılığıyla genişletmek için tasarlanan PROFIBUS/IEEE 802.11g WLAN Kablosuz Arabağlaşım Birimi (KAB) sunulmaktadır. Tasarlanan PROFIBUS/IEEE 802.11g WLAN KAB’ın modellemesi ve bilgisayarlı benzetimi ayrık olay simülasyon tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Kablosuz Arabağlaşım Biriminin başarım analizi, PROFIBUS saha veri yolunun kullanım oranı, bağımsız PROFIBUS segmentlerin (uzak) mesajlarının uçtan-uca gecikme ve KAB’ın işlem zamanı parametrelerine göre gerçekleştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: PROFIBUS, IEEE 802.11g WLAN, Kablosuz arabağlaşım


Extending PROFIBUS segments through IEEE 802.11 wireless LAN

Cüneyt Bayılmış, İbrahim Özçelik
Department Of Computer Engineering, Faculty Of Computer And Information Sciences, Sakarya University, Sakarya, Turkey

PROFIBUS is defined with international standards is a fieldbus standard with widespread usage in industrial process control applications. PROFIBUS as other Fieldbus systems has two main requirements such as extending independent PROFIBUS segments and communicating with other LANs. To overcome these requirements the best solution is to utilize wireless network technologies due to advantages such as high data rates, cost and mobility etc. In this research work, the designed PROFIBUS/IEEE 802.11g WLAN Wireless Interworking Unit (WIU) is presented to extend PROFIBUS segment through IEEE 802.11 g WLAN. Modeling and computer simulation of the designed WIU are performed using discrete-event simulation technique. Performance evaluation of the Wireless Interworking Unit is carried out according to utilization of PROFIBUS segments, end-to-end message delay of independent PROFIBUS segments (remote) messages and WIU process time parameters.

Keywords: PROFIBUS, IEEE 802.11g WLAN, Wireless interworking


Cüneyt Bayılmış, İbrahim Özçelik. Extending PROFIBUS segments through IEEE 802.11 wireless LAN. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2017; 23(5): 573-580

Sorumlu Yazar: Cüneyt Bayılmış, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale