Yeni bir BPSK modülatörün tasarımı [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2017; 23(5): 492-496 | DOI: 10.5505/pajes.2016.27037  

Yeni bir BPSK modülatörün tasarımı

Mehmet Sönmez, Ayhan Akbal
Fırat Üniversitesi

Kablosuz haberleşme sistemleri için modülatör algoritmalarının sayısal devreler kullanılarak tasarımı günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, seçilen sayısal tekniklerinin kaynak kullanımlarının düşürülmesi de oldukça önemlidir. Bu çalışmada kablosuz haberleşme sistemlerinde yaygın olarak kullanılan BPSK (Binary Phase Shift Keying: İkili Faz Kaydırmalı Anahtarlama) modülasyon tekniği için düşük RAM biti kullanımına sahip bir modülatör yapısı önerilmiştir. Önerilen mimari geleneksel mimariye göre RAM bit kullanımında %87.5’lik bir başarım sağlamıştır. Ayrıca yapılan çalışmada gerçek zamanlı olarak bir bilgi sinyali Altera DE-0 Nano FPGA (Field Programmable Gate Array: Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri) kartı üzerine entegre edilmiş bir analog-sayısal dönüştürücü (ADC: Analog to Digital Converter) girişine uygulanmıştır. Sinyal, modülasyon ve demodülasyon işlemlerinden sonra sayısal-analog dönüştürücü (DAC: Digital to Analog Converter) çıkışında elde edilerek önerilen yapının uygulanabilir olduğu görülmüştür.

Anahtar Kelimeler: FPGA, RAM bit kullanımı, BPSK


Design of a new BPSK modulator

Mehmet Sönmez, Ayhan Akbal
Firat University

In recently, the design of modulator algorithms for wireless communication systems by using digital circuits is widely realized. Moreover, it is crucial that resource utilization of the selected algorithm is reduced. In this paper, a modulator architecture which has lower RAM bit that of conventional BPSK is proposed for BPSK (Binary Phase Shift Keying) modulation technique that is used widely in wireless communication systems. The architecture can achieve to save RAM bit utilization by up to 87.5% with respect to conventional BPSK. In addition, a real-time message signal is applied on ADC
(Analog to Digital Converter) which is integrated on Altera DE-0 Nano FPGA (Field Programmable Gate Array) in the paper. It is shown that proposed structure is practically realizable by achieving of message signal in output of DAC (Digital to Analog Converter) after modulation and demodulation processes.

Keywords: FPGA, RAM bit utilization, BPSK


Mehmet Sönmez, Ayhan Akbal. Design of a new BPSK modulator. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2017; 23(5): 492-496

Sorumlu Yazar: Mehmet Sönmez, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale