Denizli havzasında bulunan Kuvaterner yaşlı omurgalı (memeli) fosil bulguları ve önemi [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2018; 24(6): 1188-1191 | DOI: 10.5505/pajes.2017.33269  

Denizli havzasında bulunan Kuvaterner yaşlı omurgalı (memeli) fosil bulguları ve önemi

Hüseyin Erten
Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü

Denizli havzası batı Anadolu da yer alır ve alt orta Miyosen-Kuvaterner yaşlı karasal tortulları barındırır. Bu karasal tortullarda pek çok memeli fosil lokalitesi bulunmuştur. Özellikle Kuvaterner döneminde bulunan küçük-büyük memeli fosilleri, cins ve tür açısından oldukça zengindir ve çoğunlukla Anadolu daki ilk bulgulardır. Bu fosil gruplarından küçük memeli olanları Tosunlar faormasyonun taban bölümündeki akarsu tortullarında bulunmuştur (Gökpınar lokalitesi). Büyük omurgalı (memeli) olanlar ise yine Tosunlar formasyonu içerisinde yer alan ve mermercilik alanında kullanılan travertenlerin farklı seviyelerinde bulunmuştur. Yeni cins ve türlerinde bulunduğu bu fosiller grupları Anadolu’nun Kuvaterner dönemi paleofaunasının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Anahtar Kelimeler: Denizli havzası, Kuvaterner, Memeli


Quaternary Aged Vertebrate (Mammals) Fossil Findings from Denizli Basin and their Significance

Hüseyin Erten
Pamukkale University Department of Geology

Denizli Basin is located in Western Anatolia and it includes lower middle Miocene-Quaternary aged terrestrial sediments. Several mammal fossil localities have been found out in these terrestrial sediments. Especially, small-large mammal fossils from Quaternary period are quite rich in terms of genus and species and they are mostly the first findings in Anatolia. Small mammal fossils have been identified in the fluvial sediments in the lower levels of Tosunlar formation (Gökpınar locality). However, large vertebrate (mammals) fossils have been identified in the different levels of travertines which are again part of Tosunlar formation and used in marble industry. These fossil groups, which include new genus and species, have significant role in the identification of the paleofauna of Anatolia in Quaternary period.

Keywords: Denizli Basin, Quaternary, Mammals


Hüseyin Erten. Quaternary Aged Vertebrate (Mammals) Fossil Findings from Denizli Basin and their Significance. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2018; 24(6): 1188-1191

Sorumlu Yazar: Hüseyin Erten, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale