DEMATEL ve ELECTRE Yöntemi ile Tedarik Zincirinde Bayi Performans Değerlendirmesi [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2020; 26(1): 241-253 | DOI: 10.5505/pajes.2019.39214  

DEMATEL ve ELECTRE Yöntemi ile Tedarik Zincirinde Bayi Performans Değerlendirmesi

Nihan Kabadayı, Sündüs Dağ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Üretim Ana Bilim Dalı, İstanbul

Tedarik zinciri birden fazla firmanın bir araya gelerek oluşturmuş olduğu karmaşık yapılı bir sistemdir. Tedarik zincirindeki faaliyetlerin sonsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve genel tedarik zinciri başarısı için tedarik zinciri içerisinde yer alan firmalar arasındaki işbirliği sağlanması önemlidir. Bu çalışmada, bayi performans değerlendirmesinin tedarik zinciri başarısı için önemi ele alınmıştır. Tedarik zincirinde rekabet avantajı elde edebilmek için son müşteriler ile iletişimi en yoğun olan tedarik zinciri elemanı bayilerin performans ölçümünün önemi vurgulanarak bayi performans ölçümünde kullanılacak olan anahtar performans göstergeleri (KPI)’ ların belirlenmesi için DEMATEL (Decision making trial and evoluation laboratory) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem sayesinde performans kriterleri arasındaki etki ve sonuç ilişkileri tanımlanmıştır. Bu sayede bayi performansının iyileştirilmesinde hangi kriterlere önem verilmesi gerektiği belirlenmiştir. ELECTRE yöntemi kullanılarak bayi performans değerlendirmesi için bir model geliştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Tedarik Zinciri, Bayi Performans, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri, DEMATEL, ELECTRE


Dealership Performance Evaluation in Supply Chain with DEMATEL and ELECTRE Methods

Nihan Kabadayı, Sündüs Dağ
Istanbul University Business School Department of Production, Istanbul

The supply chain is a complex system in which a number of companies work together to maintain final customer satisfaction and sustainable success. Supply chain collaboration is important to perform supply chain activities smoothly and gain a general supply chain success. In this study, we consider the importance of dealership performance evaluation in a supply chain. The dealers have a critical role in a supply chain since they have a direct relationship with the final customers. From this point of view, dealership performance evaluation is one of the important activities in supply chain management. The DEMATEL (Decision making trial and evaluation laboratory) method is used to determine the importance level and the causal relationship between key performance indicators (KPIs) to be used in dealership performance measurement. Thus, it has been determined which criteria should be given importance in improving dealership performance. In addition, a model has been developed for dealership performance evaluation using the ELECTRE method.

Keywords: Supply chain, dealership performance, multi-criteria decision making methods, DEMATEL, ELECTRE


Nihan Kabadayı, Sündüs Dağ. Dealership Performance Evaluation in Supply Chain with DEMATEL and ELECTRE Methods. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2020; 26(1): 241-253

Sorumlu Yazar: Nihan Kabadayı, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale