Membran model kullanılarak grafen tabakaların titreşim hesabı [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2017; 23(6): 652-658 | DOI: 10.5505/pajes.2016.43789  

Membran model kullanılarak grafen tabakaların titreşim hesabı

Çiğdem Demir, Kadir Mercan, Hakan Ersoy, Ömer Civalek
Akdeniz üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Mekanik Ana Bilim Dalı, Antalya

Bu çalışmada grafen tabakaların membran gibi modellenerek serbest titreşim analizleri yapılmıştır. Membranlar eğilmeye ya da burkulmaya karşı rijitliği olmayan ince plaklardır. Yanal güçleri eksenel ve merkezi kesme kuvvetleri ile taşırlar. Böyle yük taşımaları, aşırı incelikleri ve moment taşıma kapasitelerinin ihmal edilebilir olmasından dolayı gergin kablo ağlarına benzetilebilirler. Grafen tabakalar dikdörtgen ve kare geometriye sahip olmak üzere değişik boyutlarda modellenmiştir. Elde edilen denklemin çözümünde hem ayrık tekil konvolüsyon yöntemi ve hem de analitik yöntem kullanılmıştır. Literatürde bulunan plak modeli ile ilk defa yapılan membran modelinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulunan değerler grafik ve tablo halinde sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler: Membran, Grafen, Titreşim, Modal analiz, Mod şekli


Vibration analysis of graphene sheets using membrane model

Çiğdem Demir, Kadir Mercan, Hakan Ersoy, Ömer Civalek
Department of Mechanics, Akdeniz University, Antalya, Turkey

In this present study vibration analysis of graphene sheets have been carried out by modeling as membrane model. Membranes are thin plates without the stiffness against bending and buckling. They carry lateral forces with axial and central shear forces. This specification, its extreme thinness and negligible moment capacity of membranes can be likened to the tense cable network. Graphene sheets are modeled in square and rectangular geometry. The resulting equation have been solved both analytically and the method of discrete singular convolution. The firstly obtained membrane results have been compared with results obtained by plate models in the literature. Results are given in graphics and tables.

Keywords: Membrane, Graphene, Vibration, Modal analysis, Mode shape


Çiğdem Demir, Kadir Mercan, Hakan Ersoy, Ömer Civalek. Vibration analysis of graphene sheets using membrane model. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2017; 23(6): 652-658

Sorumlu Yazar: Ömer Civalek, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı indir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale