ÇATI BAHÇELERİ DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN TEKNİK ÖZELLİKLER VE DONANIMLAR [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 1998; 4(1): 501-512

ÇATI BAHÇELERİ DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN TEKNİK ÖZELLİKLER VE DONANIMLAR

Nizamettin KOÇ1, Gül GÜNEŞ1
Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Ankara

Günümüzde nüfusun, yapıların, trafik yoğunluğunun ve hava kirliliğinin artması; yerleşim alanlarında en belirgin özellikler haline gelmiştir. Bu olumsuz özelliklere bağlı olarak, yaşam kalitesi de giderek bozulmaktadır. Bu nedenle mimar ve plancılar, kaybedilen doğayı yeniden kazanmak ve daha sağlıklı yaşam ortamları yaratmak amacıyla, kentsel mekanları hem estetik hem de fonksiyonel açıdan değerlendirecek bir planlama yaklaşımı içine girmek zorundadırlar. Bu yaklaşım içinde, kent ekolojisine birçok katkıları olan çatı bahçeleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çatı bahçeleri, yer seviyesindeki düzenlemelerden oldukça farklı bir planlama yaklaşımı gerektirir. Bu alanların altında yer alan yapının su sızdırma gibi sorunlara karşı korumaya alınması gerekmektedir. Bu nedenle, çatı bahçelerinin düzenlenmesinde bazı katmanların yer alması (filtre, drenaj, yalıtım, su geçirmezlik katmanları ve sulama sistemi gibi) oldukça önemlidir.

Anahtar Kelimeler: Çatı bahçesi, Filtre ve drenaj tabakası, Drenaj ve sulama sistemleri


TECHNICAL CONSIDERATIONS FOR THE PLANNING OF ROOF GARDENS

Nizamettin KOÇ1, Gül GÜNEŞ1
Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Ankara

Increases in population, buildings, traffic density and air pollution is the most specific characteristics of metropol cities. These conditions effect the living quality negatively. That is why architectures and planners should find both aesthetic and functional planning approach in urban areas. Roof gardens, which affect positively urban ecology in many ways, have an important place in this approach. Planning aproach of roof gardens are rather different compare to ground level design. Structural elements under the roof gardens againist the infiltration of water. That is why it is important that roof garden plannings should have some layers shuclh as drainage, insulation, waterproofing, filter layers and irrigation andf drainage systems.

Keywords: Roof gardens, Filter and drainage layers, Drainage and irrigation systems


Nizamettin KOÇ, Gül GÜNEŞ. TECHNICAL CONSIDERATIONS FOR THE PLANNING OF ROOF GARDENS. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 1998; 4(1): 501-512


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale