Mikrodenetleyici Denetimli Televizyon Deney Seti Tasarımı ve Gerçekleştirilmesi [Pamukkale Univ Muh Bilim Derg]
Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2009; 15(3): 417-425

Mikrodenetleyici Denetimli Televizyon Deney Seti Tasarımı ve Gerçekleştirilmesi

Serdar ÇİÇEK1, Ersan KABALCI2
1Lafarge Aslan Çimento, Anadolu Teknik ve Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 41700, Kocaeli
2Nevşehir Üniversitesi, Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulu,Teknik Programlar, 50800, Nevşehir

Bu çalışmada, teknik ve mesleki eğitim veren fakülteler, yüksekokullar, endüstri meslek liseleri, çıraklık ve yaygın eğitim merkezleri, meslek kursu veren belediyeler ve özel eğitim merkezleri vb. kurumlardaki görüntü sistemleri, televizyon tekniği, televizyon teknik servisliği gibi televizyon sisteminin ve televizyon arıza-onarım-bakım konularının işlendiği derslerde, derslerin pratik uygulama kısmında kullanılmak üzere bir televizyon deney seti tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu deney seti ile öğrenciler/ kursiyerler derste edindiği teorik bilgiler ışığında televizyon sistemlerini daha iyi kavrayabilecek, televizyon arızalarını bulma becerisini uygulamalı olarak geliştirebilecektir. Deney setine ek olarak televizyon ile bağlantılı bir ölçüm panosu da gerçekleştirilmiştir. Böylece televizyon üzerinde istenen ölçümler rahatça yapılabilmektedir. Geliştirilen deney setinde, kullanıcının birden fazla hatayı aynı anda gerçekleştirerek hata bulma adımlarını geliştirmesi mümkündür.

Anahtar Kelimeler: Televizyon, Deney seti, Görüntü sistemleri, Mikrodenetleyici.


Design and Implementation of a Microcontroller Controlled TV Training Set

Serdar ÇİÇEK1, Ersan KABALCI2
1Lafarge Aslan Çimento, Anadolu Teknik ve Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 41700, Kocaeli
2Nevşehir Üniversitesi, Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulu,Teknik Programlar, 50800, Nevşehir

In this study, a TV training set has been designed and implemented in order to be practically utilized for TV systems courses and TV fault detection which are applied in vocational and technical schools such as faculties, vocational colleges and high schools, and non-formal training centers. The designed training setwill supply students/trainees to achieve practical experiences to easily detect faults on a TV set. In addition to training set, a measurement panel has been implemented which is connected to TV panel. The additional panel enables user and trainer to obtain desired measurements in a short while. The imlemented training set also enables users to prepare multiple faults in order to complicate troubleshooting steps.

Keywords: Television, Training Set, Display systems, Microcontroller.


Serdar ÇİÇEK, Ersan KABALCI. Design and Implementation of a Microcontroller Controlled TV Training Set. Pamukkale Univ Muh Bilim Derg. 2009; 15(3): 417-425


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı indir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
Google Scholar


 
Creative Commons Lisansı
Bu dergi Creative Commons Al 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


LookUs & Online Makale